Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Dva týdny jsem trávil ve Špičáku na Šumavě v hotelu RIXI v nadmořské výšce 950 m.n.m. Na pět dní za mnou přijela i Lenča. Protože jsem zde byl už podruhé, tak jsem první dny mohl vystupovat jako „odborník“ na okolí a byla mi svěřena důvěra v plánování výletů.

Hned první den, nebo spíše navečer, jsme se byli vykoupat v Německu v krytém bazénu v městečku Zwiesel, vzdáleném asi 25 km od Špičáku. Byla to paráda! Krytý bazén, venkovní bazén s teplou vodou, malý vnitřní bazén s teplou vodou a masážními tryskami a dvě páry.

Druhý den dopoledne jsme se vydali k Černému jezeru – největšímu šumavskému jezeru. To je vzdálené asi 4 km od hotelu v nadmořské výšce 1008 m.n.m., ale protože byla mlha, tak jsme toho moc neviděli. Odpoledne jsme se byli podívat v Železné Rudě vzdálené také asi 4 km. Moc jsme toho ale neviděli. Většinou jenom bary, herny a vietnamské tržnice. A tak jsme si aspoň prohlédli kapli sv. Antonína a sv. Barbory na začátku města a známý kostel Panny Marie Ponocné z Hvězdy z roku 1732, který je v centru města. Pohled na kostel byl ale žalostný. Není zrovna moc udržovaný a opadaná omítka asi místním nevadí. Chtěli jsme navštívit místní zámeček s muzeem historických motocyklů a s expozicí loutek, ale i když k návštěvě zvaly plakáty, bylo již zavřeno, neboť v provozu je jen do konce září. Zpět na hotel jsme se vydali kolem pohřebiště „barabů“ – dělníků, především italských a jihoslovanských, kteří zde hloubili železniční tunel, ve své době nejdelší v Rakousko-Uherské monarchii. A protože se Lenča ptala, zda jsou zde nějaké sjezdovky, tak jsme šli i přes místní sportovní areál.

Třetí den jsme se dopoledne vydali k druhému největšímu šumavskému jezeru - k Čertovu jezeru - vzdálenému jen asi 2 km od hotelu v nadmořské výšce 1030 m.n.m. Ale i tentokrát byl výhled kažen všudypřítomnou mlhou. Zpět jsme šli přes Rozvodí (1156 m.n.m.), které je pod vrcholem Jezerní hory (1343 m.n.m.). Cesta na Rozvodí vedla většinou sněhem, dolů už se šlo po silnici. A proč se tomuto místu říká Rozvodí? To ví asi každý, kdo dával pozor v hodinám zeměpisu. Voda z Černého jezera totiž teče do Baltského moře a z Čertova jezera do Černého moře. No a toto místo leží mezi oběma jezery. Odpoledne se vyjasnilo a tak jsme se vydali přes Černé jezero do Bílé strže, podívat se na třináctimetrový vodopád. Cesta vedla po asfaltové silnici z kopce do kopce až na posledních 200 metrů, které vedly přírodní rezervací po vyznačené a ohraničené dřevěné stezce. Vodopád je něco přes 8 km od hotelu.

Čtvrtý den byla stále mlha. A tak jsme pouze odpoledne šli na procházku na Pancíř. Vrchol Pancíře s chatou a rozhlednou je asi 2,5 km od hotelu v nadmořské výšce 1214 m.n.m., ale oboje bylo zavřeno a protože mlha byla opravdu hustá, šli jsme hned zpátky na hotel.

Poslední společně strávený den jsme věnovali návštěvě blízkých hradů. Nejprve jsme navštívili hrad a zámek Klenová. Zámek je malý, pochází z 19. století, a v prvním patře se nachází galerie, ale hrad ze 13. století je nádherný a rozlehlý. Je i částečně zrekonstruovaný a rozhodně stojí za návštěvu. Z Klenové jsme přejeli do nedalekých Velhartic. I zde je zámek a hrad. Zámkem je jedno vestavěné křídlo do hradu. Hrad z 1. poloviny 14. století je tvořen pouze jedním obytným palácem – Rajským domem, obranou věží zvanou Putna a mostem, který obě stavby spojuje. I tento hrad s zámkem stojí za shlédnutí. A čím jsou Velhartice nejznámější? Určitě to bude osobou nejvyššího komořího Karla IV. Buškem z Velhartic.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1563 | 34%)
Ne (1472 | 32%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one