Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Na levém břehu řeky, na skalním ostrohu, stojí renesanční zámek Nelahozeves. Jen kousek od Nelahozevsi, ale na druhém břehu řeky, je zámek Veltrusy. Zámky leží severně od Prahy, nedaleko dálnice D8.

Nelahozevský zámek byl vystavěn v renesančním slohu v druhé polovině 16. století. Od první poloviny 17. století až do dnešní doby, kromě období druhé světové války a let 1948-1992, patří zámek roudnické větvi rodu Lobkowiczů. V současné době je majitelem zámku Martin Lobkowicz. Nejhezčí pohled na zámek je zřejmě od obce Nelahozeves. Při cestě z obce se zámek s krásnou sgrafitovou výzdobou ukáže na skalním ostrohu. Přístup do zámku je ze západního směru po kamenném mostu, nebo snad lávce. Nádvoří zámku je čtvercové. Zámek je tvořen třemi křídly. Z jižní strany je nádvoří uzavřeno zdí. Všechna křídla zámku jsou zdobena sgrafitovou výzdobou, i když již ne tak bohatou jako na vnější severní části zámku. Zřejmě se při dokončovacích pracích projevil nedostatek financí.

Prohlídka má dva okruhy. My jsme viděli jen první, který je v druhém patře. Tento okruh zahrnuje především knížecí komnaty, ukázku života šlechty. Je si možné prohlídnout ložnice, pánský a dámský salonek, hudební salonek, či jídelnu. V každé místnosti je spousta nádherných obrazů, na kterých jsou vyobrazeny mj. i příslušníci rodu Lobkowiczů, ukázka nábytku a míšeňského porcelánu. Na chodbách lze prohlídnout lovecké trofeje. Mně osobně asi nejvíce zaujala zbrojnice. V této místnosti je vystavěna proslulá lobkowiczká sbírka loveckých a vojenských střelných zbraní. K vidění jsou nádherné pušky z Turecka bohatě vykládané slonovinou. Za zmínku jistě stojí i zámecká kaple. V kapli se nacházejí nejvzácnější obrazy z celé místní sbírky, které sem byly převezeny na konci čtyřicátých let minulého století z roudnického zámku. V kapli je i krásný oltář vyšívaný stříbrnou a zlatou nití a zdobený říčními perlami a polodrahokamy.

Obec Nelahozeves však není proslulá jen svým zámkem. Nelahozeves je rodištěm významného českého hudebního skladatele – Antonína Dvořáka. Pod zámkem je rodný dům Antonína Dvořáka, ve kterém je umístěno muzeum věnované tomuto věhlasnému skladateli. My jsme, bohužel, měli smůlu, protože nám nikdo neotevřel a expozici jsme si tedy nemohli prohlédnout.
25.7.2008
Nelahozeves 005-upr_postcard.jpg
Nelahozeves 016-upr_postcard.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1563 | 34%)
Ne (1472 | 32%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one