Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Odpoledne jsme si udělali výlet po okolí domova. Šli jsme se podívat na nedaleký památník na Slivici. Mnohým lidem asi tento památník nic neřekne, tak trošku historie, která se k tomuto místu pojí.

            Asi většině lidí je známo, že kapitulace německých vojsk za druhé světové války a její konec je dnes datován na 8. května 1945. Ale poslední výstřely druhé světové války v Evropě padly právě u Slivice. Někdy je tato poslední bitva zvána také Bitvou u Milína. Ono je to vlastně jedno, protože Slivice spadá pod obec Milín a bitva se odehrála na prostoru mezi Milínem a Slivicí ve dnech 11. – 12. května 1945. Probíhala mezi vojsky 1. a 4. ukrajinského frontu a partyzánskými jednotkami na jedné straně a německými vojsky zbraní SS na straně druhé. Na místě těchto bojů byl v roce 1970 vztyčen památník podle návrhu arch. V. Hilského. Původně byl na desce u památníku umístěn nápis „V těchto místech byla 11. května 1945 vítěznou sovětskou armádou dovršena porážka nacistických vojsk a dovršeno osvobození ČSR. Díky Sovětskému svazu otevřela se našemu lidu cesta k budování socialismu.“ Po listopadové revoluci 1989 byl, bohužel, nápis zalit betonem.

            Od památníku vede příjemná lesní a polní cesta do osady Slivice. Nejvýznamnějším objektem je zde kostel sv. Petra. Zakladatelem kostela je první arcibiskup pražský Arnošt z Pardubic. Rozhodnutí o právu patronátním je datováno rokem 1362. Původně byl postaven ve slohu gotickém, ale z této dispozice se zachoval jen presbytář. I kostel je ale spojen s oněmi posledními výstřely 2. druhé světové války v Evropě. Na severní vnější straně kostela se nachází symbolická střela na památku této bitvy. Byla osazena v roce 1947 na místě původního dělostřeleckého zásahu. V roce 1982 byl do střely vložen pamětní spis.

            Na památku událostí z 11. – 12. května 1945 se v období výročí bitvy uskutečňuje historickými vojenskými kluby rekonstrukce oněch památných bojů.

13.4.2009
051-upr_postcard.jpg
059_postcard.jpg

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1563 | 34%)
Ne (1472 | 32%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one