Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Všichni si z dějepisu jistě dobře pamatují Napoleonské války, které se odehrávaly začátkem devatenáctého století a určitě víte jak celá válka dopadla. I na území naší republiky se odehrálo několik bitev. Nejznámější je jistě bitva Tří císařů u Slavkova. To jistě také vědí všichni, kteří dávali na základní škole aspoň trochu pozor. Ale už málokdo ví, že i na Severu Čech se v roce 1813 odehrály dvě velké bitvy, kterých se Napoleon I. osobně zúčastnil. Byly to bitvy známé jako bitva u Chlumce a Přestanova, 29.-30. srpna 1813 a bitva u Varvažova, 16.-17. září 1813. Chlumec je obec jen několik kilometrů od Ústí nad Labem. Bitva se odehrávala na relativně velkém území. Bojové pole se táhlo od Nakléřova až po Přestanov. A právě po stopách těchto bitev jsme se dnes vypravili. Lépe řečeno navštívili jsme památníky, které byly vystaveny právě jako památka na ony dvě bitvy.

            První zastávkou byl pomník v Nakléřově. Pomník leží hned u silnice vedoucí k hraničnímu přechodu Petrovice, ale je v žalostném stavu. Původně na něm byly dvě desky s nápisy, ale ty zde již nejsou a okolní sloupky, které byly zřejmě spojeny řetězy, jsou také poničené. V Nakléřově měl své velitelské stanoviště Napoleon I. Bonaparte.

            Druhou naší zastávkou byl Varvažov. Zde jsou umístěny hned dva pomníky. První je Rakouský a je věnovaný generálu Jerolímu Václavovi Colloredo-Mansfeldovi. Je vskutku impozantní a udržovaný. Druhý pomník je Pruský a byl vybudován na popud pruského krále Bedřicha Viléma III., který jej věnoval padlým hrdinům v bitvě u Chlumce dne 30. srpna 1813. Je sice o něco menší než Rakouský, ale i on je dobře udržovaný. Oba pomníky stojí jen několik metrů od sebe, každý na jedné straně silnice z Nakléřova.

            Třetí zastavení bylo v Žandově. Zde by měl být pomník věnovaný francouzskému generálu Dominiku Renému Vandammovi, který zde byl zajat. Našli jsme informační tabuli, ale neměli jsme štěstí na pomník. Na místě, kde by měl zřejmě stát, bylo jen několik zarostlých kamenů a celý pozemek byl oplocen.

            Čtvrté zastavení bylo v Chlumci. Zde je asi nejznámější pomník věnovaný těmto bojům. Jedná se o jubilejní pomník, který byl postaven u příležitosti stého výročí bitvy. Pomník je na okraji obce, při cestě na Teplice. Jedná se o nádhernou a udržovanou stavbu. Uvnitř pomníku jsou fresky, ale pomník byl uzavřen, a proto jsme je neviděli. Na kopci za pomníkem je kaple Nejsvětější Trojice, kde bylo velitelské stanoviště francouzských vojsk, ale tu jsme nenavštívili.

            Pátým zastavením byla obec Strádov. Zde se u kapličky, v centru obce, nachází menší pomník věnovaný bitvě. Zde se boje odehrály 29. srpna 1813 a bojovala zde především ruská vojska. Pomníček je v dobrém stavu, ale asi by mohlo být jeho okolí přeci jen lépe upraveno, protože pomníček je trošku zakryt křovím a stromy.

            Šestým zastavením byla křižovatka do Přestanova za Strádovem. Pomník se nedá přehlédnout, protože je umístěn mezi třemi silnicemi, které tvoří křižovatku. Na druhé straně silnice je Juchtová kaple, která je věnována padlým vojákům. Pomník i kaple jsou dobře udržovány.

            Posledním zastavením byl Ruský pomník v Přestanově. Tento pomník je monumentální a řekl bych, že se může rovnat Rakouskému pomníku ve Varvažově. Na vrchu pomníku je socha bohyně vítězství Niké. Pomník je ve výborném stavu a je vidět, že je o něj dobře postaráno. Několik stovek metrů od pomníku, v nedalekém lesíku, je poslední pomník věnovaný těmto bitvám. Je zde hromadný hrob, ve kterém je pochováno 10 000 vojáků. I tento pomník je dobře udržovaný.

            Závěrem mohu doporučit všem milovníkům historie a Napoleonských válek absolvovat tento krásný výlet. Lze jej uskutečnit i pěšky, celá cesta je značena jako Naučná stezka 1813 a od Nakléřova až do Přestanova měří asi deset kilometrů.

9.5.2008
Nakléřov

Nakléřov

Varvažov - Rakouský pomník

Varvažov - Rakouský pomník

Varvažov - Rakouský pomník

Varvažov - Rakouský pomník

Varvažov - Pruský pomník

Varvažov - Pruský pomník

Žandov

Žandov

Chlumec

Chlumec

Strádov

Strádov

Přestanov - křižovatka

Přestanov - křižovatka

Přestanov

Přestanov

Přestanov - hromadný hrob

Přestanov - hromadný hrob

Přestanov - hromadný hrob

Přestanov - hromadný hrob

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1563 | 34%)
Ne (1472 | 32%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one