Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

            Tak jako spousta jiných lidí, i my jsme dnešní sluneční den využili procházce. V odpoledních hodinách jsme se rozhodli, že se půjdeme projít na nedaleký kopec Radobýl (399 m.n.m).

 

            Radobýl je čedičový vrch, který se vypíná nad řekou Labe nad Litoměřicemi. Cesta je poměrně krátká, od našeho baráku až na samotný vrchol jsou to necelé tři kilometry. Vyšli jsme ve tři hodiny odpoledne a za hodinku jsme byli na vrcholu. Cesta vede celou dobu do kopce. Nejprve jsme obešli bývalá kasárna a přes Bídnici jsme došli na silnici z Litoměřic do Michalovic. Po chvíli jsme odbočili ze silnice na polní cestu. Celou cestu jsme šli po žluté turistické značce.

            Na samotném vrcholu Radobýlu je železný kříž, ale ani nevím z jakého důvodu zde byl vztyčen. Údajně zde první kříž byl vztyčen již v 17. století. Na vrchu byl dosti silný vítr, a proto jsme se zde moc nezdržovali a šli raději pomalu zpět domu. Ale i přes vítr byl krásný pohled na České středohoří a hlavně jsme měli štěstí na západ Slunce nad jeho západní částí.

            Na závěr snad pro ty, kterým Radobýl nic neříká. Tento kopec je svázán s našim velkým básníkem Karlem Hynkem Máchou. Právě z vrcholu Radobýlu běžel 27.10.1836 pomoci hasit požár v Litoměřicích. Při běhu se zpotil a prostydl. Právě toto prostydnutí bylo jednou z příčin jeho brzké smrti (6.11.1836). Podruhé se zapsal Radobýl do naší historie v období druhé světové války. Němci pod úbočím kopce, i když hlavně pod svahem Bídnice, vybudovali známou podzemní továrnu Richard.

            Všem, kteří vrchol Radobýlu zatím nenavštívili, doporučujeme, aby až budou v okolí Litoměřic, nezapomněli tento vrchol navštívit a pokochali se nádherným výhledem na značnou část Českého středohoří.

Radobýl 002.jpg
Radobýl 003.jpg
Radobýl 004.jpg
Radobýl 007.jpg
Radobýl 008.jpg
Radobýl 009.jpg
Radobýl 011.jpg
Radobýl 012.jpg
Radobýl 013.jpg
27.01.2008 09:59:45
Lenka Vondráková

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1563 | 34%)
Ne (1472 | 32%)
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one